ASIAKASTIETOKONEET
- Asiakkaiden käytettävissä viisi tietokonetta Internet-yhteyksineen; käyttöaika 20-60 min.
- Yksi koneista käytettävissä ilman ajanvarausta; muille ajanvaraus puhelimitse asiakaspalvelusta (puh. 040 4894 191) / lainaustiskillä olevaan listaan
- Tulostusmahdollisuus
KIRJASTON LANGATON VERKKO
Pielaveden kunnankirjasto Tiedote asiakkaille 20.12.2006
KIRJASTON LANGATON VERKKO
- Palvelussa on suora yhteys internetiin, mikä mahdollistaa lähes kaikkien internet-palvelujen käyttämisen siirtonopeuden rajoissa.
- Langattoman verkon käyttäminen edellyttää, että kannettavaan tietokoneeseen on asennettu WLAN-kortti.
- Langaton verkkoyhteys on käytettävissä kaikkialla kirjaston tiloissa kirjaston aukioloaikoina.
- Salasanan verkon käyttöä varten saa kirjaston palvelutiskiltä.
- Verkon käyttö tapahtuu käyttäjän omalla vastuulla. Kannettaviin tietokoneisiin suositellaan ajantasaisen virustorjuntaohjelmiston ja paikallisen palomuurin käyttöä.
Muista vastuusi käyttäjänä!
- Muiden tietokoneessa tai tietoliikenneverkossa olevien käyttäjien häirintä on kiellettyä, samoin yhteisessä käytössä olevien laitteiden kuormittaminen niin, että toisten käyttö estyy.
- Muiden käyttäjien tiedostojen oikeudeton käyttäminen tai edes sen yrittäminen on kielletty. Myös järjestelmissä mahdollisesti esiintyvien turvallisuusaukkojen etsiminen ja käyttö on kielletty.
- Tietokoneissa ja tietoliikenneverkoissa olevien maksullisten ohjelmien luvaton kopiointi sekä edelleen jakaminen on kielletty.
- Mikäli käyttäjä ei noudata annettuja ohjeita ja sääntöjä, hän menettää käyttöoikeutensa. Jos väärinkäyttötapauksessa epäillään rikosta, teko voidaan antaa poliisin tutkittavaksi.
- Pielaveden kunta ei vastaa kirjaston tietokoneita tai tietoliikenneverkkoa käytettäessä mahdollisesti aiheutuneesta vahingosta tai menetyksestä. Kunta voi tarvittaessa rajoittaa ja säädellä liikennettä. Ylläpitohenkilöstöllä on myös oikeus valvoa ja ohjata käyttöä.