Järjestöt ja yhdistykset

Pielavesi on aktiivisten yhdistysten kunta. Tälle sivulle on lisätty tarpeellista tietoa yhdistyksille, esim. hyödyllisistä rahoituslähteistä.

Yhdistyksen on hyvä pitää tietonsa ajan tasalla, esimerkiksi valtakunnallisella Yhdistystieto.fi -sivustolla.

Pielaveden yhdistykset ja järjestöt

Alle on listattu Pielavedellä toimivia yhdistyksiä ja järjestöjä.

Saat yhdistyksien ja järjestöjen nimet sekä yhteystiedot näkyviin klikkaamalla aiheen vieressä olevaa + kuvaketta. 

Lista on päivitetty 30.8.2021

Ilmoita yhdistyksen tai järjestön muuttuneista yhteystiedoista

Voit ilmoittaa yhdistyksen tai järjestön muuttuneet yhteystiedot sähköisesti tällä lomakkeella: https://pielavesi.suomiviestit.fi/suomi.fi/lomake/611cd30b475a6c2a4d0eab7d

Eläkeliiton Pielaveden yhdistys ry Irja Partanen 040 530 3068, irjapartanen@gmail.comhttps://elakeliitto.fi/yhdistykset/pielavesi

Pielaveden Eläkkeensaajat ry Kalevi Mikkonen, pj 050 534 8209, kaleviilmarimikkonen@gmail.com / Seija Partanen, siht. 0400 204043, seijapartanen.48@gmail.com pielavedenelakkeensaajat@gmail.comhttp://pielavesi.elakkeensaajat.fi

Pielaveden Lottaperinneyhdistys ry Pirjo Niskanen 040 486 7876, pirjutmarjut@gmail.com

Pielaveden Sotaveteraanit ry Paavo Leppänen pj. 045 205 5288, veteraanitpielavesi@gmail.com

Angelos-kuoro Irene Rutonen 040 574 0979, irruto@gmail.com

Brihat ry Hannu Kumpulainen 0400 578 938, hannu.kumpulainen@saatopaja.inet.fi

Kuvataideyhdistys Pikema ry susanna.hotari@ruukkumaa.fi, 0400 250225 / liisa.palosaa@gmail.com, 040 7434764

Pielaveden harmonikansoittajat ry Pj. Arto Toppinen sihteeri Kari Haataja 040 139 5661, kari.matti.haataja@gmail.com

Pielaveden kansalaisopiston opistolaisyhdistys ry Pentti Lappalainen, pj. Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Karjalaiset ry Kari P. Koslonen 050 5769 341, kari@koslonen.fi

Pielaveden Kirkkokuoro ry Marketta Raatikainen, pj. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Mieslaulajat ry Timo Laukkanen 0400 278 791, timoso.laukkanen@gmail.com

Pielaveden musiikinystävät ry musiikki.pielavesi@gmail.com, 040 168 3827 pj. Terja Söderlund p. 0452154707, https://sites.google.com/view/musiikinystavat

Pielaveden Muikkuvestivaalit ry muikkuvestivaali@gmail.com

Pielavesi-Teatteri ry Anja Vainanen 040 5688666, pielavesi.teatteriyhdistys@gmail.com

Pohjois-Savon kansanmusiikkiyhdistys Tuuren Perilliset-yhtye Seppo Kononen 050 546 1317, seppo.kononen@savonsanomat.fi

Saarelan kulttuuriyhdistys Elina Aro-Ojapelto 040 708 3302, saarelan.kulttuuriyhdistys@gmail.com

Sylvi ry Susanna Hotari susanna.hotari@ruukkumaa.fi / sylvi.lieskauuni@gmail.com

Tuuren Sottiisi-toimikunta Terhi Hartikainen 050 370 9797, terhihartikainen@hotmail.com

Heinämäen kylätoimikunta Matti Janatuinen matti.janatuinen@delaval.com, 0400 330 086

Jokijärven kylätoimikunta Marita Kokkonen 050 5412712, marita.kokkonen@gmail.com

Jylängin kylätoimikunta Unto Valta 050 353 1895, unto.valta@gmail.com

Katajamäen kylätoimikunta Heikki Rönkkö 040 521 5080

Kirkkosaaren-Penttilänlahden kyläyhdistys ry Sakari Yrjänä 040 489 4169

Lampaanjärven kylätoimikunta Martti Manninen 0400 303 114, marttimanninen@hotmail.com

Laukkalan kylätoimikunta Paavo Ruotsalainen 050 303 9145

Pajuskylä kylätoimikunta Outi Qvick 040 250 1333, outiqvick@suomi24.fi

Pohjois-Pielaveden Kylät ry Päivi Lukkarinen paivi.lukkarinen1@luukku.com / ppkylat@gmail.com www.pohjoispielavesi.fi

Säviäntaipaleen kylätoimikunta Jari Bunda 040 562 2704, jaribunda@luukku.com

Venetmäen kylätoimikunta Viljo Niiranen Oravaisjärventie 390, 72400 PIELAVESI

Heinämäen seudun maamiesseura ry Samuli Kärkkäinen, pj karkkainenspm@gmail.com, 040 759 0105

Jylhän maa- ja kotitalousseura ry Matti Niskanen 040 5471 251, niskanen.ma@gmail.com

Laukkalan maa- ja kotitalousseura ry Janne Pietikäinen, siht. 040 567 1131, jannepie@hotmail.com
Naisjaosto: Päivi Lukkarinen, pj 050 358 5387, paivi.lukkarinen1@gmail.com

Löytynjärven-Jylängin pienviljelijäyhdistys ry Raimo Rönkä, pj. 040 534 3317 Juha Mielonen, rahastonhoit.

Maataloustuottajain Pielaveden Yhdistys, MTK-Pielavesi ry Puistotie 26 A 8, 72400 Pielavesi Veli-Tuomas Hakulinen 040 730 2355, tuomas.hakulinen@hotmail.com

Metsänhoitohdistys Savotta ry Tapio Tolppanen tapio.tolppanen@luukku.com, 041 446 7242

Pielaveden maaseutuseura ry Jouko Paldan Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Pielaveden Venetmäen maa- ja kotitalousseura ry Petri Katainen 0500 240538 Marketta Raatikainen, siht. 0400 440 426, raatikainenmarketta@gmail.com

Vaaraslahden maa- ja kotitalousseura ry Jääskeläinen Pentti, pj pentti.jaaskelainen@pp.inet.fi, 040 098 6900 / Pasi Pietikäinen, rah. hoit. 0400 191 888, pasi.pietikainen1@pp.inet.fi
Naisjaosto: e.tikkanen@suomi24.fi

Heinämäen Martat ry Riitta Hedman-Partanen 050 380 9212

Rannankylän Martat ry pj. Jaana Pietikäinen 0400 138 775, jaana@helmijaana.fi http://rannankylanmartat.marttayhdistys.fi/

Saarelan Marttayhdistys ry Arja Lipponen, pj arja.lipponen@luukku.com

Säviän Martat ry Seija Niskanen 040 5000 299, sanneli.niskanen@gmail.com https://www.facebook.com/savianmartat/

Kaunisharjun Erämiehet ry Eero Valta 044 033 2817, eero.valta@gmail.com

Kuivaniemen Jyske ry Jani Kokkonen 0400276680, jani.kokkonen@juhoputtonen.fi www.kuivaniemenjyske.fi

Lampaanjärven Metsästysseura ry Tuomo Väätäinen 0500 175 201, tuomo@vaatainen.net

Löytynjärven Metsästysseura Tero Rönkä 040 5244 503, tero.ronka@ysao.fi

Pajumäen Hirviseurue Ilkka Tikkanen 040 726 7120

Pajusten Metsästysseura Lasse Tissari 050 432 1228, lasse.tissari@gmail.com

Pielaveden ampuma- ja metsästysseura ry PAMS Pekka Tossavainen 046 531 1032, pulkkisenmetu1@gmail.com

Pielaveden Metsäpojat ry Petteri Suhonen 040 586 6423, petteri.su@hotmail.com

Pienlampaan Metsästäjät ry Paavo Savolainen 044 524 9522, paavo.savolainen78@gmail.com

Ristiskylän Erästäjät ry Martti Kahelin, pj. 040 5020 815, martti.kahelin71@gmail.com www.ristiskylanerastajat.com/2

Saarelan Seudun Riistamiehet Tapio Vilpponen 040 848 6077, tvilpponen@gmail.com

Selkäyden Hirvimiehet Raimo Partanen 0440 236 112, rapartanen178@gmail.com

Säviän metsästysseura ry Pasi Saastamoinen 040 736 4316, pasi__82@hotmail.com

Säviäntaipaleen Erästäjät ry Väänänen Markku, pj 050 302 3927, erastajat@gmail.com

Jylhän Nuorisoseura ry Elina Nousiainen elinanousiainen12@gmail.com, 040 516 0130

Katajamäen Nuorisoseura ry Esko Väänänen, pj 040 500 5739, vaananen.esko@gmail.com / Juha Pääkkönen, siht. jtpaa724@gmail.com

Lampaanjärven Nuorisoseura Salo r.y. Tuomo Väätäinen 0500 175 201

Laukkalan Nuorisoseura ry Raija Laukkanen, siht. 040 740 9222 / Ulla Pietikäinen, pj ulla.pietikainen@hotmail.com

Manssilan Nuorisoseura Rajakivi ry Olavi Savonsalmi 044 274 7408, olli.savonsalmi@gmail.com

Pajusten Nuorisoseura ry Inka Hyvärinen 040 821 2315

Pielaveden Sulkavan Nuorisoseura ry Terho Lukkarinen 0500 824 956, terho.lukkarinen@outlook.com

Saarelan Nuorisoseura Riento ry Alpo Mikkonen 050 364 0151

Säviän Nuorisoseura ry Jaana-Riitta Simpanen 040 7383 243, jaanariittasimpanen@gmail.com

Vaaraslahden Nuorisoseura ry Eino Nousiainen, pj / Tuula Pietikäinen, siht. 040 012 0900, tuula.pietikainen@rocketmail.com

KD Ylä-Savo Arto Kukkonen 0400 953 450

Keskustan Pielaveden Kunnallisjärjestö ry Matti Rönkkö 0500 218 166, matti.ronkko@pielavesi.fi

Pielaveden Keskustanuoret ry Aku Saastamoinen 0400 834 316, saastamoinen.aku@gmail.com

Pielaveden Kokoomus ry Aarno Niskanen 040 149 2204, aarno.niskanen@pielavesi.fi

Pielaveden Perussuomalaiset ry Tuomo Karhunen 044 3817 229

Pielaveden Sosialidemokraatit ry Jyrki Kiukkonen Saukontie 5, 72400 PIELAVESI jyrki.kiukkonen@evl.fi

Pielaveden Vasemmisto ry Mirka Parviainen Ainolantie 20, 72400 PIELAVESI 040 575 5813, mirka.parviainen@pielavesi.fi

Keilailuseura Piela Bowling ry Teemu Rimpiläinen, pj pielavedenkeilahalli@gmail.com http://www.piebo.fi/

Pielaveden Alku ry Leo Kukkonen 040 487 4220

Pielaveden mäenlaskun kannatusyhdistys ry Leevi Jauhiainen 040 513 0052

Pielaveden Pilkkijät ry Marko Kasurinen, siht. 040 3000 836, markokalevi.kasurinen@gmail.com, 050 5113706

Pielaveden Ratsastajat ry Arja Jäntti, pj 044 0580 979, pielavedenratsastajat@gmail.com 

V- ja U-seura Pielaveden Sampo ry Timo Perälä 0400 418 393, timo.perala@savovolley.fi http://www.liigasampo.fi/

Korppinen Kuntoon Ry Puh.joht. Minna Vilpponen vilpponenm@gmail.com, 044 502 7110

Kuopion seudun epilepsiayhdistys ry Pielaveden yhteyshenkilö: Väisänen Jaana 040 7565 221, jaana-annikki@hotmail.fi https://www.epilepsia.fi/web/kuopion-seutu/yhdistys

Kuopion Seudun Hengitysyhdistys Pielaveden Paikallistoimikunta Martti Laitinen 050 307 1530, martti.o@hotmail.com

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Pielaveden yhdistys ry Jaana Maksimainen 040 745 0313, jaana.arvela@hotmail.com

Palvelu, Etsintä ja Tottelevaisuus -TEAM ry (PET-TEAM) Janna Kekkonen janna.kekkonen@gmail.com

Partiolippukunta Lepikon Tarpojat ry Eija Martikainen

Pielaveden 4H-yhdistys Liisa Raatikainen 044 996 8544, pielavesi@4h.fi

Pielaveden Diabetes-osasto Leena Kasurinen 040 532 9489, leenakasu@outlook.com

Pielaveden ja Keiteleen Näkövammaiset ry Paavo Ruotsalainen 050 303 9145

Pielaveden Kehitysvammaisten tuki ry Pj. Helvi Hänninen 040 520 7175, helvi.hanninen@apteekit.net / siht. Anneli Haataja 050 3433 241

Pielaveden Miete ry pj. Liisa Mähönen / siht. Satu Lappalainen 044 252 2921, miete.ry@gmail.com

Pielaveden Palokuntanuoret ry Petri Wasenius 044 7188 312, petri.wasenius@kuopio.fi

Pielaveden Pelastakaa Lapset ry Tiina Tarvainen 050 535 9015, tiina.tarvainen@pielavesi.fi

Pielaveden Sydänyhdistys ry Toini Saksman 0400 719 216, toini.saksman@gmail.com

Pielaveden Syöpäosasto Eine Hyvärinen 040 7516 583

Pielaveden Tiistaiseura Irene Rutonen 040 574 0979, irruto@gmail.com

Pielaveden Vanhusten Kodit ry Raija Jauhiainen 040 847 3052, raija.jauhiainen@pielavedentilipalvelu.fi

Pielavesi-Seura ry Matti Rönkkö 0500 218 166, matti.ronkko@pielavesi.fi

Punainen Risti / Pielaveden osasto Reijo Saarinen, pj 0400401278 (EA-päivystysryhmä, yhteyshenkilö Reijo Saarinen) resaa@suomi24.fi

Ratsastusseura Taika ry Laura Pentikäinen, pj / Johanna Rinnevuori, jäsensiht. jopsukka84@hotmail.com, 040 936 0252

Savon mielenterveysomaiset - FinFami ry (OMA ry) Johanna Björn, omaistyöntekijä 040 060 3407, toimisto@omary.fi

Säviän vanhemmat ry Eija Remes 040 576 3183, eijaremes70@gmail.com

Pielaveden avustukset

Tietoa kunnan myöntämistä avustuksista.

Pohjoissavolaiset.fi

Sivusto kokoaa tiedon järjestöistä, yhdistyksistä ja yhteisöistä sekä niiden toiminnasta Pohjois-Savossa.

Yhdistystieto.fi

Tietopalvelu, jossa Suomen yhdistykset esittelevät toimintansa ja yhdistysaktiivit käyvät keskustelua yhdistystoiminnasta.